Чернігівська область
м. Новгород-Сіверський,
вул. Пушкіна 1

квитки онлайн

«Миттєвості втраченої історії».

8 грудня

В історико-культурному музеї-заповіднику «Слово о полку Ігоревім» продовжує працювати виставка «Миттєвості втраченої історії». Це спільний проєкт з Національним заповідником «Києво-Печерська лавра».
До уваги відвідувачів представлені фото з негативів на склі, які були віднайдені у фондах НЗ «Києво-Печерська лавра» та досліджені кандидатом історичних наук, провідним спеціалістом Анною Яненко. На світлинах краєвиди, історико-архітектурні об’єкти, плани, процес археологічного вивчення території обителі, предмети з різниці Спасо-Преображенського монастиря, зразки художньої металопластики. З чого все почалось, розповіла науковиця Анна Яненко. Займалися сортуванням колекції, а це понад дев’ять тисяч одиниць, серед них – негативи на склі. Лише один з них свідчив про те, що це саме Новгород-Сіверський монастир. Наразі перевірено й атрибутовано 87 скляних фотопластин, що відносяться до Спасо-Преображенської обителі.
Враховуючи стан збереженості сфотографованих історико-культурних об’єктів та одяг осіб, котрі опинилися у кадрі, можна припустити, що зазначені знімки Спасо-Преображенського монастиря та його окремих пам’яток датуються початком ХХ ст. Зафіксовані на світлинах археологічні роботи дозволяють припустити, що їх зроблено в 1911 р.
Достеменно відомо, що саме в цей час, в Новгороді-Сіверському перебував Б. Стеллецький (військовий історик, генерал-хорунжий, начальник штабу Гетьмана України Павла Скоропадського). Він ознайомився зі станом архітектурних пам’яток міста, працював із зібраннями на території Спасо-Преображенського монастиря. Змістовне наповнення знімків із колекції НЗ «Києво-Печерська лавра» – деталізована фіксація фортифікаційних споруд, храмів, конструктивних елементів архітектури та оздоблення екстер’єрів, фотографування перебігу археологічних досліджень, планів/креслень пам’яток, зразків художньої пластики з ризниці обителі, – цілком співзвучне зі завданнями провідних українських пам’яткоохоронних інституцій початку ХХ ст., передовсім Київського відділу воєнно-історичного товариства.
Запрошуємо всіх бажаючих відвідати виставку.


наверх