Чернігівська область
м. Новгород-Сіверський,
вул. Слобідська, 1

квитки онлайн

Михайло Гетьманець.

16 вересня 1923 року народився майбутній учений і педагог - Михайло Гетьманець. Рятуючись від Голодомору, родина була змушена перебратися до Харкова. Дитинство і юність минали у робочому селищі при Харківському тракторному заводі. 1940 року, закінчивши з відзнакою середню школу, розумний і допитливий юнак вступив на філологічний факультет Харківського університету імені В. Каразіна. Навчання перервала війна — 22 червня 1941 року Михайло склав останній екзамен за перший курс — з німецької мови. Далі — довгі чотири роки війни він пройшов воїном-артилеристом. Після Перемоги повернувся і продовжив навчання в рідному Харкові. Талановитий юнак блискуче закінчив навчання 1950 року і отримав рекомендацію до аспірантури. Три роки напруженої праці увінчалися захистом кандидатської дисертації.
З 1953 року життя і трудова діяльність М.Ф.Гетьманця нерозривно пов’язані з Харківським педагогічним інститутом, а нині — Харківським національним педагогічним університетом імені Г. С. Сковороди (1955-85 рр.)
Наукові інтереси Михайла Федосійовича були надзвичайно широкі. Проте є дві найвизначніші наукові праці — життя і діяльність А. С. Макаренка, якому присвятив докторську дисертацію (1980) та шедевр давньоукраїнської літератури «Слово о полку Ігоревім». Йому він присвятив 5 монографій і понад 30 статей. Великий резонанс отримала книга «Тайна реки Каялы» (1982), що вже тричі перевидавалася. Вперше в історії вивчення «Слова…» був організований кінний похід маршрутом князя Ігоря Святославича з Новгорода-Сіверського в квітні 1986 року. Тоді М. Гетьманець побував в нашому місті. Цей похід дозволив внести уточнення в наукові концепції, висвітлити низку «темних місць». Було доведено, що справді в давнину існувала річка Каяла на території Слов’янського району Донецької області.
Ще однією важливою сторінкою наукової діяльності вченого стало літературне краєзнавство — у довіднику «Літературна Харківщина» (3 випуски) представлені статті про понад 500 діячів культури, значна кількість яких згадується вперше.
Плідна наукова діяльність ученого нерозривно пов’язана з педагогічною — за 60 років викладацької роботи були підготовлені тисячі фахівців-словесників, які з вдячністю і глибокою пошаною згадують свого улюбленого Вчителя. Окрім того, створена наукова школа М. Ф. Гетьманця, який підготував 5 докторів і 16 кандидатів філологічних наук.

наверх