Чернігівська область
м. Новгород-Сіверський,
вул. Слобідська, 1

квитки онлайн

Дерев’яний декор.

Кожен регіон України вирізняється самобутністю не тільки мовних діалектів чи звичаїв, але й традицій архітектурних шкіл. Сіверщина багата на ліси, тому історично в цьому регіоні багато дерев’яної забудови. Попри втрати житлових будинків у роки Другої світової війни, Новгороду-Сіверському вдалося зберегти зразки садиб з вишуканим різьбленим декором фасадів, схожим на мереживо. Вони є туристичною привабою міста.
Точних даних скільки будинків із дерев’яним оздобленням збереглося в нашому місті немає, бо багато з них обшиті пластиком чи сайдингом, або просто перебудовані. Часто мешканці не розуміють цінності будинку, в якому живуть. Вони бездумно його "осучаснюють", знищуючи в тому числі і декор.
Дерев’яний декор вікон і фасадів — це пропильне різьблення, коли окреслені ділянки дерева наскрізно пропилюються лобзиком. Рідше трапляється об’ємна різьба. Нею оздоблювали переважно вікна, карнизи, піддашшя. Найбільш виразною окрасою будинку, безумовно є оздоблення вікон, яке слугує ще й захистом від опадів. Декором фронтальної частини будинку можуть бути геометричні, тваринні та рослинні орнаменти, вигадливі сюжети.
Серед таких елементів — солярні (пов’язані з сонцем) символи і рослинні орнаменти з власними сенсами: зигзагоподібний символ води «бігунок» розміщували над зображенням рослин як побажання врожаю, знак давньоруської богині «рожаниця» — як символ родючості. Взагалі чим багатшими були власники будинку, тим рясніше він був прикрашений.
Оскільки справжній Новгород-Сіверський— це не лише старовинні храми, монастир, це так само і дерев’яна архітектура, яка створює затишок і приємну атмосферу, тому нікого не залишить байдужим подорож до нашого чудового міста!


наверх