Четьї Мінеї Д.Ростовського

Димитрій Ростовський належить до числа найвидатніших українських релігійно-культурних діячів другої половини 17 ст., що не лише прославили себе подвигами благочестя та діяльністю, спрямованою на зміцнення престижу української православної церкви , але й залишили після себе значний літературний доробок.


Димитрій Ростовський  народився 11 (21) грудня 1651 в сотенному містечку  Макарові, у сімї шляхтича, козацького сотника Макарівської сотні  Київського полку Сави Туптала . Навчався в Києво-Братській колегії, що стала згодом  Києво-Могилянською  академією.  У 1668 році  прийняв постриг у Київському Кирилівському монастирі, де потім прожив сім років. Навесні 1669 висвячений у сан ієродиякона, а в червні 1675 року під ієромонаха і призначений проповідником в Чернігів.  На цій посаді Димитрій трудився до 1677 року і прославився численними проповідями . З 23 квітня (3 травня) 1684 оселився в Києво-Печерському монастирі, в якому отримав послух складати житія святих. У 1686 році Київська митрополія переходить з підпорядкування Константинопольського патріархату до складу Московського патріархату. За дорученням патріарха Адріана підтримку Димитрію, який працював в цей період над третьою книгою «Житій святих», надавав архієпископ Іоанн (Максимович). У 1697 році він висвятив Димитрія в сан архімандрита і призначив настоятелем Єлецького Успенського монастиря, а в 1699 році  став  настоятелем  в Новгород-Сіверському  Преображенському монастирі.
За своє чернече життя Димитрій очолював багато православних обителей. Четьї-Мінеї Димитрія Ростовського або «Книга житій святих» є одним із найбільших творів слов'янської  літератури. У Четья-Мінеях переважає агіографічні тексти, але вони включають в себе і дидактичний, і розповідний матеріал.
Праця  Ростовського  митрополита  містить  664  житій, з  яких  24  описують життя і подвиги старозавітних святих, 571 - загально-православних, 65 - російських і 4 - південнослов'янських.  Дидактичні та розповідні тексти значно поступаються  житіям  за обсягом. Це  22  слова, присвячених історії  та прославлянню  найважливіших  християнських свят і деяких святих; 22 оповіді про різні  священні  події і чудесних проявах милості  Божої  до людського  роду; 6 запозичених з богослужбових  книг  Синаксар  і  7 повчальних повістей, взятих з другої частини прологу. Всі тексти розташовані в порядку місяцеслова.
Виклад кожного дня зазвичай полягає  авторськими нотатками Димитрія  Ростовського, що включають в себе перелік  інших святих, чия пам'ять також відзначається  в цей  день  і примітками, в яких  роз'яснюються і виправляються помилки і протиріччя джерел, даються необхідні  довідки з історії і географії . Димітрій Ростовський розпочав роботу над Четьями 6 травня 1684 року виконуючи рішення собору старців Києво-Печерського монастиря .
Робота тривала з перервами протягом 20 років, до 1704 року. Четьї-Мінеї написані Димитрієм в чотирьох книгах,  що містять житія за три місяці, і починаються згідно з церковним календарем з вересня місяця. Перша  книга - 1689 рік і надрукована в Києві. Друга   - закінчена в 1690 році, надрукована в 1695 році. Третя книга - 1700 рік, після її друку Димитрій написав невелику книгу «Мартиролог  коротко», помістивши в неї в скороченому вигляді житія святих за рік. Четвера книга - 9 лютого 1705 року .
При написанні свого твору Димитрій Ростовський  виступав  як агіологій, який вивчав різноманітні джерела, а потім як агиограф, писав на підставі вивчених джерел свою версію житія.  «Книга житій святих» являє собою не просто збірник  житій, запозичених з різних джерел, але здебільшого – новий  і самостійний, твір,  для якого джерела дали тільки матеріал .
Четьї-Мінеї  Димитрія  Ростовського витримали безліч видань і стали найулюбленішим з  житійних збірників  у православних українців, які  після Євангелія, мали величезний вплив на віруюче суспільство.

 

Ковалюк  А.С.

Молодший науковий  співробітник  відділу фондів

 

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,