До 180- річчя з дня народження Омеляна Огоновського- літературознавця, письменника, перекладача «Слова о полку Ігоревім»
Народився Омелян Михайлович 3 серпня 1833 року в с. Григорові на Рогатинщині ,нині Івано-Франківська область в сім’ї священика. Навчався у Львівській духовній семінарії. З 1863 року стає викладачем релігії, української мови та літератури в Академічній гімназії у Львові.
У 1865 року закінчив Львівський університет. З 1867 року очолював у ньому кафедру «руської» (української) мови і літератури. Далі у 1870 році продовжував навчання у Віденському університеті. З 1881 року був обраний членом-кореспондентом Польської Академії наук.
З 1888 року стає професором Львівського університету. Був одним із засновників товариства «Просвіта» ,протягом 1877—1894 рр.
Як мовознавець виступав прибічником формування української літературної мови на народно-розмовній основі з застосуванням етимологічного правопису. Виступив з науковою працею «Cтудії в царині руської мови» у1880році, порівняльними дослідженнями елементів церковнослов’янської, польської та української мов; підручниками «Граматика язика руського». Висунув чітку концепцію самостійності та самобутності української літератури порівняно з іншими слов’янськими літературами. Видав також хрестоматії з історії церковнослов’янської та староукраїнської мов, «Кобзар» Т. Шевченка з власним біографічним нарисом .
У 1876 році Огоновський видав книгу « Слово о пълку Ігоревъ: поетичний пам’ятник Руської писемності 12 ст».,з додатком власного перекладу й коментарів. Автор вважав, що пізні перекладачі змінювали написання відповідно з новими нормами вимови. Час написання «Слова» на його думку 1185-1187рік.Також письменник стверджував,що літературний шедевр був написаний автором-українцем, людиною світською. Огоновський відстоював оригінальність твору і його незалежність від античної культури. Ритм « Слова» з точки зору дослідника, відповідав ритму українських дум. Більшу частину книги займають детальні коментарі до тексту «Слова». Він приділяє увагу лінгвістичному аналізу граматичних форм,особливостям орфографії Мусін –Пушкінського списку. Дослідник тлумачить і «темні місця» в творі, детально аналізує «Сон Святослава». Також додає історичні відомості про князів, які згадуються в «Слові о полку Ігоревім»: Олег Святославович,Святослав Всеволодович,Всеволод Велике Гніздо,Роман Мстиславович і інші.
Коментарі Огоновського помітно корисні у вивченні «Слова», на нього не один раз посилались наступні видавці літературного пам’ятника.
Помер письменник у Львові 28 жовтня 1894 року.
Світлана Кривич
зав. сектором
науково – просвітницької роботи
відділу давньоруської літратури
музею - заповідника " Слово о полку Ігоревім"