• Слайд 1
 • Слайд 2

  Музей "Слово о полку Ігоревім"

 • Слайд 3

  Спасо-Преображенський собор

 • Слайд 4

  Спасо-Преображенський монастир

 • Слайд 5

  Пам'ятник 

«Слово про Ігорів полк»

            Богдан Михайлович Стельмах –  український поет, драматург, перекладач, автор українських пісень.Лауреат літературних премій імені М. Шашкевича, І. Котляревського, Л. Українки, премії «Благовіст», Першої премії конкурсу «Коронація слова» у номінації «Пісенна лірика».Член Національної Спілки письменників України з 1977р., член Народного Руху з дня його заснування.

            Народився Богдан Михайлович 2 жовтня 1943р. у с. Туркотин Золочевського району Львівської області.  Вчився в Туркотинський початковій та Куровицькій семірічній школах. З 1957р. -- у Львові, де 1960-го закінчив  середню школу №22. Студіював у Львівському університеті І. Франка – спершу на механіко - математичному, потім на філологічному факультетах. Заочно закінчив Українську академію друкарства. Він є автором багатьох книжок.  З перекладів слід назвати переспіви давньоєгіпетської лірики, інтерпретацію поеми «Слово про Ігорів полк».

           Віршований переклад «Слова..» був опубликований у 1987р. у журналі «Жовтень». Іноді  Богдан Стельмах допускає неправомірне змінювання наголосу (Всеслав, Глебовна, Кончака). В перекладі чимало самобутнього тлумачення і інтерпретацій. Так, у слові «усобиця»  Богдан Михайлович баче указання не на князівські крамоли, а на змагання співаків: «Казав, що наче пам»ятає,    як в давнину вони змаглись.» Фразу «Кая раны дорога, братіє» перекладач передає як «Чи ж то до ран, кохана братіє, коли вже про життя не дбається.» Вдалим слідує вважати переклад дієслова «въстала» як «лучилася»: «Уже бо, братіє, невесело,-- сумна година нам лучилася.»  Услід за М. І. Дєєм Богдан Михайлович розуміє висловлювання «по бълъ отъ двора» як вказівка на дань за дівчиною. Цілком виправдані і вдалі такі відповідності, як «вогнестріли» замість «шерешири», «золотикутий» замість «чаклунська душа в тілі» замість «вєща душа в друзє тєлє», «у затінку дерев зелених» замість «под сънію зелену древу» і т.д. Однак, деякі його тлумачення неприпустими: так, він пропонує читати у фразі «Начати же ся тъй пєсни по былинамъ сего времени, а не по замышленію Бояню» замість «не» -- «но», у значенні «только» (з перекладом «а только по замышлению»), хоча цей союз з таким значенням не зустрічається у давньоруській мові.

         Зараз Богдан Михайлович Стельмах живе і працює у м. Львові.

 

                                                                                   

                                                           Ольга Обиденна

                                                           молодший науковий  співробітник 

                                             сектору наукової та просвітницької роботи.

                                                                                                                                

Тематичний захід " На варті Батьківщини"

Для учнів та студентів учбових закладів міста, 11 жовтня, в краєзнавчому відділі відбувся тематичний захід " На варті Батьківщини" присвячений Дню українського козацтва та Дню захисника України. На нього були запрошені мати загиблого в зоні АТО капітана ЗСУ Бондаренка Валерія Миколайовича -Бондаренко Віра Василівна та працівник Новгород - Сіверского ОМВК, учасник АТО Упирь Дмитро.

 

Спадкоємність поколінь

                                    

14  жовтня країна  відзначає День захисника України.  Святкування його на державному рівні започатковане згідно  Указу Президента України з 2014 року. Цей день вибраний недаремно. Саме цього дня святкується велике християнське свято -  День Покрови Пресвятої Богородиці,  давньої покровительки  українського козацтва. Козаки  були захисниками України, боронячи  і захищаючи її кордони,  незалежність , її віру, звичаї і традиції. 

Спадкоємцями славних козаків є наші сучасні захисники, яким також доводиться захищати нашу країну, нашу державність на сході України. З початком конфлікту з незаконними збройними формуваннями так званих Донецької і Луганської «народних республік» наші краяни  також пішли боронити цілісність і незалежність держави. З 1914 року відбулося шість хвиль мобілізації, військкоматом було залучено понад 140 мешканців району. А ще були добровольці, контрактники, правоохоронці, прикордонники. Тож зараз порахувати, скільки наших краян стало на захист України, неможливо. Багато з них воювали дві, три і більше ротацій. Статус учасників бойовий дій має  понад сотня наших земляків. Багато  з них нагороджено  орденами і медалями. Є і такі, що отримали важкі поранення. Один з них - Михайло Лупейко - наш «Ангел». Добровольцем пішов на захист України. Пройшов Донецький аеропорт, інші важкі бої, був поранений. Та особливо важке поранення отримав на Світлодарській дузі. Залишившись без обох ніг, не впав у відчай і залишився незламний духом.

Вічним болем Новгород-Сіверщини стали четверо наших земляків, які віддали своє життя за свободу нашої країни. Згадаймо їх імена: Валерій Бондаренко – загинув в травні 2014 року біля Новосвітлівки Краснодонського району, Іван Гулевський – помер в шпиталі в листопаді 2015, Олег Соломаха – загинув під Вуглегірськом  в січні 2015 року, Ігор Медведь – червень 2016 року, станція Майорськ.

 Нещодавно фонди нашого музею поповнилися новими надходженнями. Свої особисті речі, серед яких форма, індивідуальна медична аптечка та ін.,  передав Шарпило Геннадій – старший солдат 95-ї аеромобільної десантної бригади. Двічі воював він у зоні АТО (ООС). Його шлях проліг через Слов»янськ, Краматорськ, Авдіїївку. Його речі, як і речі та фотографії інших захисників України, розміщено в експозиції краєзнавчого відділу музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім».

 

                                                     Н. Авдієнко. Завідуюча краєзнавчим відділом 

                                                     музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім».

 

Виставка живопису Віри Долгалло "Погляд крізь кватирку".

Мистецький простір Новгород-Сіверщини поповнився новим ім’ям. 
2 жовтня 2018 року у музеї-заповіднику "Слово о полку Ігоревім" відкрилася виставка живопису Віри Долгалло "Погляд крізь кватирку". 
Це дебют художниці. Мисткиня характеризуючи свої роботи каже, що вони про любов, добро та літо. Літо у селі Чулатів - саме в ньому жінка надихалася на творчість, результатом якої стали 13 чудових пейзажів. Вони неймовірно точно передають настрій, тишу, повітря. Всіх бажаючих щиро запрошуємо до перегляду.

Оголошення

1 жовтня, до Міжнародного дня людей похилого віку, в музеї " Слово о полку Ігоревім" та краєзнавчому відділі вхід та екскурсійне  обслуговування  безкоштовні. За наявності пенсійного посвідчення.

Ласкаво просимо!

Пересувна виставка "Сіверська альма-матер",

В краєзнавчому відділі музею-заповідника "Слово о полку Ігоревім" почала працювати пересувна виставка "Сіверська альма-матер", присвячена 175-річчю будівництва нового приміщення чоловічої гімназії. На ній представлені фото будинку гімназії, учбових приміщень, кабінетів різних років, фото славетних випускників, списки директорів і багато іншого.

"Пам'ять про гімназію жива на роки і крізь віки".

26 вересня для учнів 10-х класів державної гімназії ім К.Д.Ушинського проведено тематичний захід "Пам'ять про гімназію жива на роки і крізь віки". З використанням відеопрезентації присутні ознайомилися з історією заснування гімназії, розвитком, випускниками, директорами і педагогами протягом понад двох століть існування учбового закладу. Учнями були прочитані поетичні рядки, присвячені гімназії.

 

До 270-ї річниці з дня народження Олексія Кириловича Розумовського

Олексій Кирилович Розумовський -- державний діяч, граф, син останнього гетьмана Лівобережної України Кирила Розумовського, брат Андрія і Івана Розумовських. Народився 12 вересня 1748 року.

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,